BASKETBALL
GIRLS
Rankin 87, Kermit 40
TUESDAY
KERMIT (1-7)
Gonzales 1 0-0 2, Lara 1 0-0 2, Armstrong 0 0-0 0, Audrey Salais 3 0-0 6, Stephanie Sparks 4 2-3 13, Adriana Vasquez 2 0-2 4, Madison Coronado 1 0-0 3, Karisa Espino 4 0-0 8, Zebbie Galindo 1 0-0 2. Totals 17 2-5 40.
RANKIN (13-0)
Jelcie Tubbs 5 0-1 11, Isa Guerra 4 2-2 11, Madison Jenkins 7 1-2 17, Breanna Correa 0 0-0 0, Bree Haire 1 0-0 2, Nevy Cura 5 0-1 10, Kalaya Jackson 0 2-2 2, Hadley Fouts 2 1-2 6, Emily Bunger 8 0-0 19, Chloe Aguilar 1 0-0 2, Skylee Loftin 2 2-2 7. Totals 35 8-12 87.
Kermit………………….. 4.. 15 2 19 — 40
Rankin………………… 33.. 13 19 22 — 87
3-Point goals — Kermit 4 (Sparks 3, Coronado 1), Rankin 9 (Bunger 3, Jenkins 2, Guerra 1, Tubbs 1, Jackson 1, Loftin 1). Total fouls — Kermit 10, Rankin 12. Fouled out — None. Technical fouls — None.
Rankin 59, Forsan 51
WEDNESDAY
RANKIN (14-0)
Jelcie Tubbs 2 0-0 6, Isa Guerra 0 0-0 0, Madison Jenkins 5 1-2 12, Breanna Correa 2 0-0 5, Bree Haire 3 0-0 8, Nevy Cura 0 0-0 0, Kalaya Jackson 0 0-0 0, Hadley Fouts 2 0-0 5, Emily Bunger 5 5-7 17, Chloe Aguilar 1 0-0 2, Skylee Loftin 2 0-0 4. Totals 22 6-9 59.
FORSAN (11-3)
Rylee Evans 6 0-2 16, Taryn Spivey 2 0-0 6, Kaeli Woodall 2 4-4 8, Mercedes Rodriguez 0 0-0 0, Ella Hoff 3 2-2 9, Reagan Phillips 3 0-0 6, Aubrie Smith 2 0-0 4, Brianna Elliott 1 0-0 2. Totals 19 6-8 51.
Rankin………………… 15.. 10 18 15 — 59
Forsan……………….. 11.. 18 10 12 — 51
3-Point goals — Rankin 9 (Tubbs 2, Haire 2, Bunger 2, Jenkins 1, Correa 1, Fouts 1), Forsan 7 (Evans 4, Spivey 2, Hoff 1). Total fouls — Rankin 12, Forsan 11. Fouled out — None. Technical fouls — None.
FOOTBALL
2020 UIL Playoffs
Region I
CLASS 6A
Division I
REGIONAL PLAYOFFS
Euless Trinity 49, Allen 45
Southlake Carroll 30, Arlington Martin 26
STATE QUARTERFINALS
Euless Trinity (10-1, W3) vs. Southlake Carroll (10-1, W4), 11 a.m. Saturday, Globe Life Park, Arlington
———
Division II
REGIONAL PLAYOFFS
Denton Guyer 38, Abilene High 21
Prosper 27, Haslet Eaton 17
STATE QUARTERFINALS
Denton Guyer (10-2, W5) vs. Prosper (8-3, R5), 1 p.m. Saturday, McKinney ISD Stadium, McKinney
———
CLASS 5A
Division I
REGIONAL PLAYOFFS
Red Oak 42, Lubbock Coronado 41, 2OT
Mansfield Summit 34, Colleyville Heritage 31
STATE QUARTERFINALS
Red Oak (9-2, R4) vs. Mansfield Summit (5-4, F4), 11 a.m. Friday, Globe Life Park, Arlington
———
Division II
REGIONAL PLAYOFFS
Wichita Falls Rider 28, Canyon Randall 7
Lubbock-Cooper 22, Grapevine 19
STATE QUARTERFINALS
Wichita Falls Rider (10-2, R3) vs. Lubbock-Cooper (11-1, W3), 4 p.m. Friday, Dick Bivins Stadium, Amarillo
———
CLASS 1A
Division II
STATE SEMIFINALS
Balmorhea 44, Groom 38
Richland Springs 59, Strawn 56
STATE CHAMPIONSHIP
Balmorhea (11-1, W5) vs. Richland Springs (12-0, W16), 6 p.m. Tuesday, San Angelo Stadium, San Angelo