• August 18, 2019

HIGH SCHOOL BASKETBALL: Monday's playoff scoreboard - Odessa American: Boys

e-Edition Subscribe
Don't Miss:

HIGH SCHOOL BASKETBALL: Monday's playoff scoreboard

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Monday, February 18, 2019 11:27 pm

 

GIRLS UIL STATE PLAYOFFS

CLASS 6A

Regional Quarterfinals

El Paso Franklin (27-5, R1) vs. Amarillo Tascosa (26-9, R2), 7:30 p.m. Tuesday, Andrews

South Grand Prairie (23-13, F7) vs. Cedar Hill (35-4, W7), 6:30 p.m. Tuesday, Mansfield Lake Ridge

North Richland Hills Richland (18-15, R3) vs. Arlington Martin (25-11. R4), 6 p.m. Tuesday, Mansfield Legacy

DeSoto (28-6, R7) vs. Dallas Skyline (25-8, R8), 7 p.m. Tuesday, Colleyville Heritage

—————

CLASS 5A

Regional Quarterfinals

Aledo (26-9, W4) vs. Amarillo (32-4, W3), 6 p.m. Tuesday, Sweetwater

The Colony 70, Mansfield Legacy 65

Lubbock-Cooper (28-5, R3) vs. Plainview (18-12, T3), 6 p.m. Tuesday, Abernathy

Mansfield Timberview 68, Saginaw Boswell 46

—————

CLASS 4A

Regional Quarterfinals

Canyon 50, Lubbock Estacado 33

Argyle (27-7, W8) vs. Stephenville (25-7, W7), 6 p.m. Tuesday, Aledo

Levelland (30-3, R3) vs. Hereford (15-16, T3), 8:30 p.m. Tuesday, West Texas A&M, Canyon

Decatur (27-8, T8) vs. Bridgeport (25-10, R8), 6:30 p.m. Tuesday, Azle

—————

CLASS 3A

Regional Quarterfinals

Wall (29-1, W4) vs. Shallowater (28-3, R2), 6:30 p.m. Tuesday, Lamesa

Nocona (32-3, W8) vs. Brock (32-8, W7), 6 p.m. Tuesday, Bridgeport

Idalou 39, Bushland 34

Cisco (32-3, W6) vs. Tuscola Jim Ned (30-5, W5), 7 p.m. Tuesday, Moody Coliseum, Abilene

—————

CLASS 2A

Regional Quarterfinals

Stratford (R1) vs. Panhandle (R2), 8 p.m., Tuesday, Amarillo High

Seagraves (R5) vs. Christoval (W7), 7 p.m., Tuesday, Colorado City

Wellington 48, Gruver 44

Forsan (R7) vs. Sundown (W5), 7:30 p.m., Tuesday, Rip Griffin Center, Lubbock

—————

CLASS 1A

Region II

Regional Quarterfinals

Eden (W12) vs. Rankin (W10), 6 p.m., Tuesday, Sterling City

Benjamin (W16) vs. Aspermont (W14), 6 p.m., Tuesday, Hamlin

Veribest 34, Blackwell 29

Afton Patton Springs (W15) vs. Hermleigh (W13), 7 p.m, Tuesday, Lubbock Roosevelt

—————

BOYS

Monahans 49, San Elizario 40

CLASS 4A BI-DISTRICT PLAYOFF

At Gallego Center, Alpine

MONAHANS (10-18)

Calvin Sanchez 1 5-9 7, Buddy Navarrette 4 2-5 12, Lewis Wesley 4 2-2 12, Tyllar Altman 1 1-2 3, J.J. Santillan 0 0-0 0, Brandon Sanchez 1 0-0 3, Jalen Chatman 0 2-2 2, Chris Blair 1 4-6 6, Thomas Bolin 0 0-0 0, Trenton Davis 0 0-0 0, Kye Noyola 0 0-0 0, Peyton Adams 2 0-1 4, Anthony Garcia 0 0-0 0. Totals 14 16-27 49.

SAN ELIZARIO (10-18)

Alejandro Palacios 0 0-0 0, Damian Rodriguez 0 0-0 0, Jacob Lopez 3 2-2 9, Giovani Jurado 1 0-0 2, Eddie Martinez 0 0-0 0, Anthony Najera 3 3-7 9, Naz Quinones 0 0-0 0, Jay Hernandez 3 2-4 9, Jaime Sotello 0 0-0 0, Gabino Mendoza 0 0-0 0, Ernie Arroyo 0 0-0 0, Jeremy Valdez 0 0-0 0, Nehemiah Huanaco 4 1-2 9, Oscar Frausto 0 0-0 0. Totals 14 8-15 40.

Monahans................. 8.. 17     9   15   —    49

San Elizario............. 10.. 20     5     5   —    40

3-Point goals — Monahans 5 (Navarrette 2, Wesley 2, B.Sanchez 1), San Elizario 3 (Lopez 1, Hernandez 2). Total fouls — Monahans 13, San Elizario 19. Fouled out — Jurado. Technical fouls — none.

—————

Seminole 81, Clint Mountain View 36

CLASS 4A BI-DISTRICT PLAYOFF

At Gallego Center, Alpine

CLINT MOUNTAIN VIEW (3-25)

David Javrequi 0 2-2 2, Carlos Acosta 5 8-10 21, Adrian Delgadillo 0 0-0 0, Isaiah Maciel 0 0-0 0, Marin Ariza 2 1-2 5, Jacob Munoz 0 0-0 0, Jorge Benavides 0 0-0 0, Jose Escalera 1 0-2 3, Tony Salazar 1 0-0 2, Gael Maciel 1 1-1 3, Alex Salazar 0 0-0 0, Andre Diaz 0 0-0 0. Totals 10 12-17 36.

SEMINOLE (22-10)

Anthony Moncayo 2 0-0 4, Jalen Brattain 9 6-9 24, Jesus Perez 1 0-0 3, Parker Freeman 2 1-2 5, Jordan Matthews 3 0-0 7, River Powers 2 2-7 6, Blake Hamblin 4 3-7 11, Kross Carter 0 0-0 0, Caden Cottrell 3 2-3 9, Justyn Sales 1 0-2 3, Brecken Swimmer 3 1-2 9. Totals 30 15-32 81.

Mountain View........ 10.. 13     5     8   —    36

Seminole................. 16.. 31   14   22   —    81

3-Point goals — Mountain View 4 (Acosta 3, Escalera 1), Seminole 6 (Perez 1, Matthews 1, Cottrell 1, Sales 1, Swimmer 2). Total fouls — Mountain View 20, Seminole 16. Fouled out — none. Technical fouls — none.

—————

BOYS UIL STATE PLAYOFFS

CLASS 6A

Bi-District Playoffs

North Crowley 88, San Angelo Central 57

El Paso Coronado (20-11, R1) vs. Midland High (19-14, T2), 6 p.m. Tuesday, Gallego Center, Alpine

Euless Trinity (19-10, W3) vs. Arlington High (16-15, F4), 7:30 p.m. Tuesday, Arlington Lamar

Amarillo Tascosa (20-9, R2) vs. El Paso Pebble Hills (18-12, T1), 7:30 p.m. Tuesday, Andrews

Duncanville 64, Waxahachie 61

Trophy Club Nelson (24-10, R5) vs. Lewisville Hebron (19-13, T6), 7:30 p.m. Tuesday, Denton Ryan

DeSoto 57, Richardson Berkner 47

Lewisville (25-7, R6) vs. Southlake Carroll (17-13, T5), 7:30 p.m. Tuesday, Grapevine

Permian (24-7, W2) vs. El Paso Socorro (14-17, F4), 4:30 p.m. Tuesday, Gallego Center, Alpine

Haltom City Haltom (15-14, R3) vs. Arlington Martin (20-10, T4), 6 p.m. Tuesday, Arlington Lamar

El Paso Americas (27-7) vs. Wolfforth Frenship (20-13, F2), 6 p.m. Tuesday, Pecos

Hurst Bell 77, Arlington Bowie 66

Keller Timber Creek (18-12, F5) at Coppell (22-12, W6), 7:30 p.m. Tuesday

Mansfield Lake Ridge (22-11, R7) vs. Richardson Lake Highlands (22-11, T8), 7:30 p.m. Tuesday, Flower Mound

Denton Guyer (29-4, W5) vs. Irving MacArthur (18-14, F6), 7 p.m. Tuesday, Justin Northwest

Richardson Pearce (24-9, R8) vs. South Grand Prairie (15-17, T7), 7 p.m. Tuesday, Euless Trinity

—————

CLASS 5A

Bi-District Playoffs

Wichita Falls Rider 79, Lubbock Coronado 62

El Paso Hanks 78, El Paso Andress 73 (2OT)

Amarillo Palo Duro (24-2, W3) vs. Abilene Cooper (14-15, F4), 6 p.m. Tuesday, Slaton

El Paso Eastwood (23-10, R2) vs. El Paso Chapin (16-13, T1), 8 p.m. Tuesday, El Paso Eastwood

Justin Northwest (26-7, W8) vs. North Richland Hills Birdville (22-10, F7), 7:30 p.m. Tuesday, Southlake Carroll

Burleson Centennial (23-9, R5) vs. Fort Worth Southwest (21-11, T6), 8 p.m. Tuesday, Arlington Seguin

Fort Worth Brewer (28-4, W7) vs. Denton Braswell (27-7, F8), 7:30 p.m. Tuesday, Flower Mound Marcus

Fort Worth South Hills (17-15, R6) vs. Crowley (18-15, T5), 6:30 p.m. Tuesday, Arlington Seguin

El Paso Parkland 91, El Paso High 65

Amarillo Caprock (26-5, R3) vs. Aledo (9-18, T4), 7:30 p.m. Tuesday, Vernon

El Paso Burges (29-4, W1) vs. El Paso Eastlake (22-11, F2), 8 p.m. Tuesday, El Paso Burges

Abilene Wylie (18-13, R4) vs. Lubbock Monterey (26-8, T3), 7 p.m. Tuesday, Gail Borden County

Fort Worth Wyatt (21-12, W6) vs. Mansfield Legacy (24-9, F5), 7 p.m. Tuesday, Arlington Bowie

Colleyville Heritage (22-9, R7) vs. The Colony (27-7, T8), 7 p.m. Tuesday, Lewisville

Mansfield Timberview 76, Fort Worth Arlington Heights 48

Little Elm (23-9, R8) vs. Grapevine (25-11, T7), 7 p.m. Tuesday, Carrollton Creekview

—————

CLASS 4A

Bi-District Playoffs

Pampa (25-7, W4) vs. Hereford (11-22, F3), 6:30 p.m. Tuesday, Amarillo High

Monahans 49, San Elizario 40

Lubbock Estacado 76, Dumas 43

Andrews (16-14, R2) vs. Fabens (6-19, T1), 6 p.m. Tuesday, Fort Stockton

Decatur 82, Godley 47

Greenwood (25-9, R5) vs. Wichita Falls Hirschi (10-21, T6), 6 p.m. Tuesday, Anson

Brownwood (21-10, W7) vs. Springtown (16-13, F8), 6 p.m. Tuesday, Granbury

Burkburnett 85, Big Spring 69

Seminole 81, Clint Mountain View 36

Levelland (17-12, R3) vs. Dalhart (19-10, T4), 7 p.m. Tuesday, West Texas A&M, Canyon

Clint 88, Pecos 45

Perryton (15-8, R4) vs. Canyon (18-11, T3), 6:30 p.m. Tuesday, Stinnett

Graham (20-10, W6) vs. San Angelo Lake View (14-20, F5), 6 p.m. Tuesday, Clyde

Glen Rose (18-15, R7) vs. Krum (13-16, T8), 6:30 p.m. Tuesday, Weatherford

Snyder (27-6, W5) vs. Vernon (8-14, F6), 7:30 p.m. Tuesday, Anson

Argyle (23-9, R8) vs. Stephenville (11-17, T7), 7:30 p.m. Tuesday, Aledo

—————

CLASS 3A

Bi-District Playoffs

Wall (29-3, W4) vs. Anthony (9-14, F3), 4:30 p.m. Tuesday, Fort Stockton

Tulia (26-5, R1) vs. Abernathy (8-13,T2), 6:30 p.m. Tuesday, Plainview

Crane (22-2, W3) vs. Brady (9-17, F4), 7 p.m. Tuesday, San Angelo Lake View

Brownfield (19-8, R2) vs. Bushland (14-14, T1), 6:30 p.m. Tuesday, Wolfforth Frenship

Holliday 63, Breckenridge 42

Merkel (20-8, R5) vs. Eastland (12-13, T6), 6 p.m. Tuesday, Eula

Brock (28-5, W7) vs. Wichita Falls City View (19-14, F8), 7:30 p.m. Tuesday, Bridgeport

Dublin (23-7, R6) vs. Colorado City (17-5, T5), 7 p.m. Tuesday, Abilene Cooper

Shallowater (17-3, W2) vs. Canadian (12-9, F1), 6:30 p.m. Tuesday, Amarillo Caprock

Alpine (19-7, R3) vs. Ballinger (19-13, T4), 6 p.m. Tuesday, McGraw Event Center, Midland

Spearman (28-2, W1) vs. Littlefield (16-10, F2), 6:30 p.m. Tuesday, Amarillo Tascosa

San Angelo TLCA (22-5, R4) vs. Kermit (6-21, T3), 7 p.m. Tuesday, Stanton

Cisco (27-3, W6) vs. Coahoma (12-9, F5), 8 p.m. Tuesday, Merkel

Peaster (27-8, R7) vs. Childress (20-8, T8), 7:30 p.m. Tuesday, Burkburnett

Tuscola Jim Ned 39, Early 35

Bowie (17-14. R8) vs. Tolar (22-11, T7), 7 p.m. Tuesday, Saginaw Chisholm Trail

—————

CLASS 2A

Bi-District Playoffs

New Deal (14-2, W4) vs. Sudan (3-14, F3), 6:30 p.m. Tuesday, Levelland

Stinnett West Texas (6-6, R1) vs. Clarendon (11-9, T2), 6 p.m. Tuesday, Pampa

Farwell (26-4, W3) vs. Hale Center (11-7, F4), 6 p.m. Tuesday, Dimmitt

Wellington (19-4, R2) vs. Sanford-Fritch (14-11, T1), 8 p.m. Tuesday, Amarillo Tascosa

Stamford (19-8, W8) vs. Winters (7-10, F7), 8 p.m. Tuesday, Eula

Tahoka (18-13, R5) vs. Wink (12-13, T6), 6 p.m. Tuesday, Andrews

Forsan 46, Hawley 43

Fort Hancock (12-14, R6) vs. Plains (7-13, T5), 7:30 p.m. Tuesday, Monahans

Wheeler (24-5, W2) vs. Sunray (17-14, F1), 7 p.m. Tuesday, Amarillo River Road

Vega (17-13, R3) vs. Post (17-8, T4), 5 p.m. Tuesday, Littlefield

Gruver (11-4, W1) vs. Panhandle (7-9, F2), 7:30 p.m. Tuesday, Pampa

Floydada (20-7, R4) vs. Olton (19-10, T3), 6 p.m. Tuesday, Lubbock Monterey

Van Horn 47, Seagraves 40

Eldorado (14-12, R7) vs. Haskell (9-11, T8), 6:30 p.m. Tuesday, Jim Ned

Sundown 77, McCamey 55

Albany (10-16, R8) vs. Christoval (14-15, T7), 8 p.m. Tuesday, Coleman

—————

CLASS 1A

Region II

Bi-District Playoffs

Eden (15-6, W12), bye

Sierra Blanca (12-7, R9) vs. Buena Vista (12-11, T10), 7:30 p.m. Tuesday, Alpine

Sanderson (9-2, W10), bye

Robert Lee (10-8, R11) vs. Valera Panther Creek (6-6, T12), 6 p.m. Tuesday, Robert Lee

Munday (14-7, W16), bye

Roscoe Highland (14-6, R13) vs. Hamlin (11-6, T14), 6 p.m. Tuesday, Merkel

Lueders-Avoca (W14), bye

Jayton (19-6, R15) vs. Vernon Northside (18-7, T16), 6:30 p.m. Tuesday, Seymour

Mertzon Irion County (20-7, W11), bye

Rankin 72, Balmorhea 66

Fort Davis (16-7, W9), bye

Menard (16-13, R12) vs. Veribest (15-13. T11), 8 p.m. Tuesday, Coleman

Paducah (14-3, W15), bye

Aspermont (22-6, R14) vs. Ira (12-8, T13), 8 p.m. Tuesday, Hamlin

Hermleigh (21-7, W13), bye

Knox City (18-10, R16) vs. Spur (20-10, T15). 6 p.m. Tuesday, Guthrie

Top Picks

Please enter a valid ID.

Odessa, TX

Current Conditions

Sunny
105°
Humidity: 18%
Winds: SSE at 8mph
Feels Like: 105°

Your Extended Forecast

Tomorrow

weather
High 105°/Low 77°
Partly cloudy. Lows overnight in the upper 70s.

monday

weather
High 100°/Low 75°
A few clouds. Highs 98 to 102F and lows in the mid 70s.

tuesday

weather
High 98°/Low 74°
Sunshine. Highs in the upper 90s and lows in the mid 70s.
Online Features

Pet Central

pets

Having a pet is a lot of responsibility, and we’ll help by giving you lots of tips and tricks! More >>

Fitness

Fitness

Our fitness articles will help teach you how to work out with gym- and home-based exercises. More >>

Crosswords

Crosswords

Enjoy the crosswords challenge in our free daily puzzles, from the harder Sunday crossword to the quicker daily. More >>

Sudoku

Sudoku

Every Sudoku has a unique solution that can be reached logically. Enter numbers into the blank spaces so that each row, column and 3x3 box contains the numbers 1 to 9. More >>




  • ALL-ACCESS: Subscribe to our e-edition and premium website at myoaoa.com.
    You can read your daily newspaper without taking a walk to the driveway.
    Look back at yesterday's newspaper, or issues from months ago with our archive feature.
    Call circulation at 432-337-7670 to sign up today.