• September 19, 2020

HIGH SCHOOL SPORTS: High School Scoreboard for Sept. 13 - Odessa American: Sports

e-Edition Subscribe

HIGH SCHOOL SPORTS: High School Scoreboard for Sept. 13

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, September 12, 2020 7:20 pm

FOOTBALL

District 2-4A Division I

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Big Spring.................... 2        0             0        0

Andrews...................... 2        1             0        0

San Angelo Lake View. 2        1             0        0

Fort Stockton................ 1        2             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Thursday, Sept. 10

Glen Rose 42, Fort Stockton 0

Friday, Sept. 11

Greenwood 36, Andrews 29

Big Spring 28, Monahans 6

Sweetwater 60, San Angelo Lake View 42

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Andrews at Seminole, 7 p.m.

Big Spring at Brownfield, 7 p.m.

Fort Stockton at Monahans, 7 p.m.

San Angelo Lake View at Snyder, 7 p.m.

———

District 1-4A Division II

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Greenwood.................. 2        1             0        0

Pecos.......................... 1        1             0        0

Sweetwater.................. 1        1             0        0

Snyder......................... 1        2             0        0

Monahans................... 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Greenwood 36, Andrews 29

Big Spring 28, Monahans 6

Pecos 64, Kermit 30

Snyder 40, Lamesa 8

Sweetwater 60, San Angelo Lake View 42

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Fort Stockton at Monahans, 7 p.m.

Pecos at Fabens, ccd.

San Angelo Lake View at Snyder, 7 p.m.

Sweetwater at Boerne, 7 p.m.

Greenwood, open

———

District 2-4A Division II

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Levelland.................... 1        2             0        0

Borger.......................... 0        3             0        0

Lubbock Estacado...... 0        3             0        0

Perryton....................... 0        3             0        0

Seminole..................... 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Pampa 56, Borger 15

Shallowater 52, Levelland 46 (OT)

Canyon 38, Lubbock Estacado 0

Dumas 30, Perryton 0

Denver City 50, Seminole 36

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Levelland at Dumas, 7 p.m.

Hereford at Lubbock Estacado, 7 p.m.

Perryton at Canadian, 7 p.m.

Andrews at Seminole, 7 p.m.

Canyon at Borger, 7 p.m.

———

CLASS 3A

District 1-3A Division I

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Shallowater................. 3        0             0        0

Denver City................. 2        1             0        0

Slaton.......................... 1        1             0        0

Kermit.......................... 0        2             0        0

Brownfield................... 0        2             0        0

Lamesa....................... 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Brownfield at Idalou, ccd.

Pecos 64, Kermit 30

Snyder 40, Lamesa 8

Shallowater 52, Levelland 46 (OT)

Denver City 50, Seminole 36

Slaton at New Deal, ccd.

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Big Spring at Brownfield, 7 p.m.

Amarillo River Road at Lamesa, 7 p.m.

Shallowater at Childress, 7 p.m.

Denver City at Pampa, 7 p.m.

Kermit at Crane, 7:30 p.m.

Compass Academy at Slaton, ccd.

———

District 1-3A Division II

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Crane.......................... 1        0             0        0

Alpine.......................... 1        2             0        0

Anthony....................... 0        0             0        0

Tornillo........................ 0        0             0        0

Compass Academy.... 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Wink 38, Alpine 20

McCamey 78, Compass Academy 7

Club Titanes (Mexico) at Tornillo, canceled

Anthony, open

Crane, open

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Sonora at Alpine, 7 p.m.

Kermit at Crane, 7:30 p.m.

Tornillo at Iraan, cancelled

Compass Academy at Slaton, canceled

Anthony at El Paso Cathedral, canceled

———

CLASS 2A

District 1-2A Division II

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Wink............................ 3        0             0        0

McCamey................... 2        0             0        0

Seagraves................... 1        2             0        0

Iraan............................ 0        2             0        0

Plains.......................... 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

New Home 20, Plains 13

Ralls 44, Seagraves 0

Junction 50, Iraan 8

McCamey 78, Compass Academy 7

Wink 38, Alpine 20

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Plains at Lockney, 7 p.m.

Smyer at Seagraves, 7 p.m.

Tornillo at Iraan, canceled

Forsan at McCamey, 7:30 p.m.

Wink at Eldorado, 7:30 p.m.

———

CLASS 1A

District 5-1A Division I

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Buena Vista................. 2        1             0        0

Fort Davis.................... 1        2             0        0

Marfa........................... 0        1             0        0

Van Horn..................... 0        0             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Mertzon Irion County 51, Fort Davis 6

Buena Vista 52, Grandfalls-Royalty 20

Marfa, open

Van Horn, open

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Fort Davis at Fort Hancock, 7:30 p.m.

Sierra Blanca at Buena Vista, 7:30 p.m.

Marfa at Balmorhea, 7:30 p.m.

Sanderson at Van Horn, 7:30 p.m.

———

District 6-1A Division I

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Rankin......................... 2        1             0        0

Garden City................. 1        2             0        0

Micland TLCA............. 0        1             0        0

Lenorah Grady............ 0        3             0        0

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Garden City 52, Hart 6

Lamesa Klondike 58, Lenorah Grady 8

Gail Borden County 40, Rankin 34

Midland TLCA, open

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Eden at Garden City, 7:30 p.m.

Lenorah Grady at Bronte, 7:30 p.m.

Rankin at Leakey, 7:30 p.m.

Midland TLCA vs. Abilene TLCA at Hermleigh, 7:30 p.m.

———

District 5-1A Division II

                                     Overall            District

Team                          W        L           W        L

Grandfalls-Royalty..... 2        0             0        0

Sanderson................... 1        0             0        0

Sierra Blanca............... 0        0             0        0

Balmorhea................... 1        1             0        0                       

x-clinched playoff spot

WEEK THREE

Friday, Sept. 11

Balmorhea 46, Barksdale Nueces Canyon 0

Buena Vista 52, Grandfall-Royalty 20

Sanderson, open

Sierra Blanca, open

WEEK FOUR

Friday, Sept. 18

Marfa at Balmorhea, 7:30 p.m.

Grandfalls-Royalty at Welch Dawson, 7:30 p.m.

Midland Trinity at Sanderson, 7:30 p.m.

Sanderson at Van Horn, 7:30 p.m.

Sierra Blanca at Buena Vista, 7 p.m.

 

VOLLEYBALL

Andrews def. Snyder

25-12, 25-19, 25-17

 At Andrews HS

Kills — Andrews: Kassidy Epperson 17, Hannah Renteria 8, Alyssa Vasquez 5, Tatym Pack 4, Hanna Wells 2, Jamie Blinco-Butler 2, Haley Gafford 1,, Miranda Trevino 1.

Blocks — Andrews: Kassidy Epperson 2, Alyssa Vasquez 1.

Assists — Andrews: Miranda Trevino 15, Erynn Pool 10, Anisa Jimenez 9, Hannah Renteria 1.

Digs — Andrews: Tatym Pack 12, Hanna Wells 11, Alyssa Vasquez 8, Miranda Trevino 7, Kassidy Epperson 6, Erynn Pool 4, Ashlynn Evans 4, Jamie Blinco-Butler 3, Anisa Jimenez 3, Haley Gafford 1.

Aces — Andrews: Miranda Trevino 2, Erynn Pool 2, Alyssa Vasquez 1, Hanna Wells 1, Hanna Renteria 1, Kassidy Epperson 1.

Records

Andrews 12-1.

Sub-Varsity

JV: Andrews def. Snyder

Freshmen: Snyder def. Andrews

 

CROSS COUNTRY

Crane Invitational

 

Friday, Crane County Golf Course

GIRLS (3200 M)

Team Standings

1. Buena Vista, 62; 2. Andrews 75; 3. Crane, 95; 4. Alpine, 164; 5. Presidio, 174; 6. Eldorado, 178; 7. Greenwood, 183; 8. Pecos, 194; 9. Compass Academy, 235; 10. Kermit, 245; 11. Ozona, 287; 12. Monahans, 298; 13. Reagan County, 305; 14. Rankin, 360; 15. Stanton, 366.

Top 10 Individuals

1. Kallie Bullard, Pecos, 12 minutes, 11 seconds; 2. Karsyn Payton, Greenwood, 12:30.21; 3. Mariana Sanchez, Buena Vista, 12:34.21; 4. Cecilia Cuevas, Andrews, 12:43.26; 5. Ireland Sanchez, 12:44.71; 6. Jessica Garcia, Eldorado, 12:50.74; 7. Aubrey White, Monahans, 13:03.61; 8. Hope Silvas, Pecos, 13:04.28; 9. Alejandra Valles, Presidio, 13:04.24. 10. Railey Rodriguez, Crane, 13:10.71.

Other Area Runners

ALPINE: 18. Kylie Penders, 13:29.14; 21. Vanessa Rice, 13:32.87; 38. Tannin Ritcher, 13:54.51; 48. Sydnee Jimenez, 14:10.39; 49. Lauren Penders, 14:10.49; 52. Kylie Garcia, 14:18.37; 53. Jasmine Deleon, 14:21.52; 57. Elizabeth Uranga, 14:24.96; 86. Sophia Kang, 15:06.54;

ANDREWS: 19. Grace Shaffer, 13:29.24; 30. Briana Lopez, 13:48.24; 32. Nevaeh Hughes, 13:50.56; 35. Jazz Carrasco, 13:53.58; 36. Abigail Hernandez, 13:53.93; 39. Paige Ortiz, 13:56.24; 54. Genevieve Jasso, 14:22.09; 69. Hannah Juett, 14:48.68;

BUENA VISTA: 12. Melissa Esquivel, 13:15.84; 14. Fernanda Malagon, 13:19.56; 29. Kylie Dominguez, 13:45.30; 45. Kiara Corona, 14:08.15; 96. Melanie Malagon, 15:15.08.

COMPASS ACADEMY: 26. Jazlyn White, 13:35.87;  37. Lindsey Ruiz, 13:54.21; 76. Chloe Harshbarger, 14:56.46; 94. Alyssa Holmes, 15:13.27; 117. Natalie Herrera, 18:00.40.

CRANE: 11. Abigail Beatty, 13:12.22; 13. Claire Clark, 13:16.20; 16. Natalie Bernard, 13:27.00; 17. Jackie Santos, 13:27.90; 22. Madelyn Bernard, 13:35.00; 34. Angelina Perez, 13:53.18; 55. Nallelia Murguia, 14:23.46; 60. Miraya Morado, 14:30.30; 61. Neyda Varela, 14:30.65; 92. Layla Ybarra, 15:11.84.

FORT STOCKTON: 15. Allisondra Jackson, 13:21.84; 62. Natalie Molinar, 14:30.90;  97. Katie Villarreal, 15:17.18;

GREENWOOD: 31. Kylie Knapp, 13:48.78; 50. Jaclynn Ramirez, 14:11.78; 51. Vaye Savage, 14:17.21; 64. Maria Valenzuela, 14:32.78; 71. Bree Knapp, 14:49.30; 79. Isabella McCounaughey, 15:02.11;

KERMIT: 23. Marissa Davila, 13:35.12; 27. Amaya Davila, 13:36.94; 65. Jackeline Islas, 14:32.87; 68. Zenia Flores, 14:45.56; 93. Sarah Acosta, 15:12.81;

MONAHANS: 59. Leslie Tavarez, 14:25.65; 87. Layla Renteria, 15:08.74; 90. Aryssa Sanchez, 15:09.99; 95. Marina Martinez, 15:14.43; 100. Jessica McClain, 15:33.33;

PECOS: 43. Arlene Franco, 14:04.41; 70. Haylie Gonzalez, 14:49.09; 98. Gabrielle Dominguez, 15:25.75; 102. Amri Vasquez, 15:46.62; 103. Rhode Duenas, 15:52.65; 115. Jocelyn Reyes, 18:00.40; 118. Alexis Martinez, 18:00.40; 119. Kierstyn Lopez, 18:00.40.

RANKIN: 56. Taylor Ramos, 14:23.78; 66. Skylee Loftin, 14:43.52; 105. America Garcia, 15:59.15; 108. Bree Haier, 16:08.18; 111. Madison Jenkins, 16:20.62; 114. Hadley Fouts, 18:00.40; 116. Jelcie Tubbs, 18:00.40

———

BOYS (5K)

Team Standings

1. Andrews, 25; 2. Presidio, 63; 3. Crane, 93; 4. Pecos, 124; 5. Fort Stockton, 186; 6. Alpine 187; 7. Compass Academy, 217; 8. Ozona, 228; 9. Kermit, 238; 10. Greenwood, 263; 11. Rankin, 265; 12. Stanton, 283; 13. Coahoma, 317; 14. Reagan County, 334.

Top 10 Individuals

1. Marco Rey, Presidio, 16 minutes, 43.15 seconds; 2. Armando Hernandez, Crane, 16:51.42; 3. Matthew Villarreal, Andrews, 16:54.68; 4. Devan Lujan, Andrews. 17:06.09; 5. Derek Hernandez, 17:07.62; 6. Gregorio Gonzalez, Andrews, 17:30.59; 7. Christian Zubia, Andrews, 17:30.65; 8. Emilio Rios, Presidio, 17:30.90; 9. William Hall, Crane, 17:49.14; 10. D’Angelo Gonzales, Alpine, 17:57.80.

Other Area Runners

ALPINE: 23. Griffin Carlin, 18:37.40; 36. Marco Martinez, 19:09.50; 64. Aaron Miller, 21:10.40; 67. Javier Prieto, 21:24.30; 78. Andres Uranga, 21:54.10; 95. Martin Sablatura, 24:07.00

ANDREWS: 12. Chaz Melton, 18:04.56; 27. Andrew Mayfield, 18:42.18; 44. Wyatt Everts, 19:38.10;

BUENA VISTA: 24. Matthew Pena, 18:37.81;

COMPASS ACADEMY: 16. Julian Cruz, 18:16.00; 20. Dakota Stratton, 18:31.68; 41. Mateo Dutchover, 19:35.56; 75. Elijah Martinez, 21:49.28; 76. Jonathan Martinez, 21:49.93; 82. Evan Stone, 22:12.93;

CRANE: 13. Taylon Weston, 18:07.31; 33. Lucas Rizo, 18:57.46; 42. Dominick Mireles, 19:35.68; 46. Silas Garcia, 19:39.24;

FORT STOCTKON: 19. Fabian Perez, 18:26.50;  25. Juan Vela, 18:39.10; 32. Lakota Franklin, 18:48.60; 35. Jesus Hernandez, 19:06.50; 91. Aiden Rayos, 22:51.50;

GREENWOOD: 47. Sawyer Morrow, 19:42.60; 57. Gael Cervantes, 20:24.60; 58. Bradley Beck, 20:31.90; 60. Hunter Fontenot, 20:39.60; 62. Avery Cruz, 20:45.60; 72. Andrew Lowrance, 21:41.90; 88. Grant Luebke, 22:35.20; 92. Ian Stewart, 22:54.40;

KERMIT: 14. Pete Velasquez, 18:09.30; 51. Bhavya Kaushik, 20:11.56; 53. Zeke Morales, 20:16.43; 59. Jaden Bejarano, 20:36.81; 77. Isidoro Garcia, 21:53.24; 83. Adiel Anaya, 22:15.06; 93. Jesse Sullivan, 23:43.99; 105. Zackery Barron, 29:37.44.

MONAHANS: 22. Jordan Purcell, 18:35.80.

PECOS: 15. Angel Baeza, 18:13.49; 18. Zach Moya, 18:21.64; 26. Angel Sanchez, 18:41.00; 30. Ethan Chavez, 18:46.40; 45. Shane Serrano, 19:38.59; 49. Andrew Garcia, 19:54.40; 84. Kaleb Paz, 22:16.31; 89. Adriel Carrasco, 22:46.06; 103. Jose Perez, 28:24.81;

RANKIN: 38. Angel Gonzales, 19:23.65; 43. Carlos Cura, 19:36.65; 63. David Bunger, 21:12.18; 65. Blake Bunger, 21:12.18; 74. Kolton Jenkins, 21:46.09; 94. Parker Prewozniak, 23:48.50; 104. Moses Almaguer, 29.37.44.

Odessa, TX

Current Conditions

Sunny
81°
Humidity: 34%
Winds: ESE at 9mph
Feels Like: 81°

Your Extended Forecast

Tomorrow

weather
High 81°/Low 56°
Clear. Lows overnight in the mid 50s.

sunday

weather
High 85°/Low 54°
Abundant sunshine. Highs in the mid 80s and lows in the mid 50s.

monday

weather
High 82°/Low 57°
Abundant sunshine. Highs in the low 80s and lows in the upper 50s.
Online Features

Pet Central

pets

Having a pet is a lot of responsibility, and we’ll help by giving you lots of tips and tricks! More >>

Fitness

Fitness

Our fitness articles will help teach you how to work out with gym- and home-based exercises. More >>

Crosswords

Crosswords

Enjoy the crosswords challenge in our free daily puzzles, from the harder Sunday crossword to the quicker daily. More >>

Sudoku

Sudoku

Every Sudoku has a unique solution that can be reached logically. Enter numbers into the blank spaces so that each row, column and 3x3 box contains the numbers 1 to 9. More >>




  • ALL-ACCESS: Subscribe to our e-edition and premium website at myoaoa.com.
    You can read your daily newspaper without taking a walk to the driveway.
    Look back at yesterday's newspaper, or issues from months ago with our archive feature.
    Call circulation at 432-337-7314 to sign up today.