• September 16, 2019

HIGH SCHOOL SOFTBALL: Playoff Scoreboard for Wednesday, April 24 - Odessa American: Sports

e-Edition Subscribe

HIGH SCHOOL SOFTBALL: Playoff Scoreboard for Wednesday, April 24

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, April 24, 2019 8:14 pm

High School Softball

2019 UIL State Playoffs

(x-if necessary)

CLASS 6A

Bi-District

Arlington Martin (21-10-1, W4)  vs. North Richland Hills Richland (10-15, F3), Workman Softball Complex, Arlington: Game 1, 7 p.m. Thursday; Game 2, 7 p.m. Friday; x-Game 3, TBD Saturday.

El Paso Americas (19-16, R1 vs. Midland Lee 18-11, T2), Andrews H.S.: Game 1, 7 p.m. Friday; Game 2, noon Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Abilene High (23-1-2, W3) vs. Arlington High (9-16, F4): Game 1, 6 p.m. Thursday, Workman Softball Complex, Arlington: Game 2, 2 p.m. Saturday, Abilene; x-Game 3, (30 minutes following Game 2)

Odessa High (24-7, R2) vs. El Paso Franklin (17-14, T1):  Game 1, 8 p.m. Thursday, El Paso Franklin; Game 2, 11 a.m. Saturday, Ratliff Softball Complex; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Duncanville (W8) vs. Waxahachie (F7): Game 1, Friday, 7 p.m., Waxahachie; Game 2, Saturday, 4 p.m., Duncanville; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Northwest Eaton (R5) vs. Lewisville Hebron (T6): Game 1, Thursday, 7 p.m., Lewisville Hebron; Game 2, Friday, 7 p.m., Northwest Eaton; x-Game 3, Saturday, 2 p.m., Northwest Eaton.

Mansfield Lake Ridge (19-5-2, W7) vs. Dallas Molina, (16-7, F8), 7 p.m. Thursday, Dallas Molina H.S.

Flower Mound Marcus (R6) vs. Denton Guyer (T5), 7 p.m. Thursday, Flower Mound Marcus H.S.

Wolfforth Frenship (27-6, W2) vs. El Paso Socorro (F1), Fort Stockton H.S.: Game 1, 6 p.m. Friday; Game 2, 10 a.m. Saturday, Fort Stockton; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Hurst L.D. Bell (19-9, R3) vs. Arlington Lamar (14-7, T4), Grand Prairie: Game 1, 6:30 p.m. Friday; Game 2, 3 p.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

El Paso Montwood (22-7, W1) vs. Permian (19-11-2, F2): Game 1, 6 p.m. Thursday, Ratliff Softball Complex; Game 2, 11 a.m., Saturday, El Paso Montwood; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Fort Worth Paschal (R4) vs. Euless Trinity (T3); Game 1, 7 p.m. Thursday, Fort Worth Paschal; Game 2, 7 p.m. Friday, Euless Trinity; x-Game 3, 5 p.m. Saturday, Fort Worth Paschal.

Flower Mound (W6) vs. Southlake Carroll (F5); Game 1, 7:30 p.m. Wednesday, Southlake Carroll; Game 2, 7:30 p.m. Thursday, Flower Mound; x-Game 3, TBD.

Mansfield (R7) vs. Richardson Pearce (T8), 7 p.m. Thursday, Grand Prairie H.S.

Keller (W5) vs. Coppell (F6), 7:30 p.m. Friday, Colleyville Heritage H.S.

Richardson Berkner (R8) vs. South Grand Prairie (xT7), 7 p.m. Friday, South Grand Prairie H.S.

———

CLASS 5A

Bi-District

Abilene Wylie (W4) vs. Canyon Randall, (F3), at Lubbock-Cooper H.S.; Game 1, 6 p.m. Friday; Game 2, noon Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

El Paso Burges (R1) vs. El Paso Eastwood (T2). 5 p.m. Thursday, El Paso Burges H.S.

Lubbock Coronado (W3) vs. Wichita Falls Rider (F4), 6 p.m. Friday, Rosenow Field, Lubbock

El Paso Hanks (R2) vs. El Paso Andress (T1): Game 1, 7:30 p.m. Thursday, Andress H.S.; Game 2, 5:30 p.m. Friday, El Paso Hanks H.S.; x-Game 3, 11 a.m. Saturday, El Paso Andress H.S.

Lewisville The Colony (W8) vs. North Richland Hills Birdville (F7); Game 1, 7 p.m. Thursday, The Colony; Game 2, 7 p.m. Friday, Birdville; x-Game 3, 2 p.m. Saturday, White Settlement Brewer

Granbury (R5) vs. Fort Worth Northside (T6), 6 p.m. Friday, Cleburne H.S.

Saginaw Boswell (W7) vs. Denton Ryan (F8); Game 1, 7 p.m. Thursday, Boswell; Game 2, 5 p.m. Friday, Ryan; x-Game 3, 30 minutes after Game 2

Fort Worth South Hills (R6) vs. Burleson (T5): Game 1, 7 p.m. Thursday, South Hills H.S.; Game 2, 7 p.m. Friday, Burleson H.S.; x-Game 3, 4 p.m. Saturday, South Hills H.S.

El Paso Eastlake (W2) vs. El Paso Jefferson (F1): Game 1, 5 p.m. Thursday, El Paso Jefferson H.S.; Game 2, 5:30 Friday, El Paso Eastlake H.S.; x-Game 3, 11 Saturday, El Paso Eastlake H.S.

Lubbock-Cooper (21-15, R3) vs. Aledo (T4), at Sunrise Optimist Park, Wichita Falls: Game 1, 6:30 p.m. Friday; Game 2, Saturday, noon, x-Game 3, 30 minutes after Game 2

El Paso Chapin (W1) vs. El Paso Del Valle (F2); 7 p.m., Chapin H.S.

Abilene Cooper (R4) vs. Lubbock Monterey (26-7, T3), at Snyder H.S.: Game 1, 6 p.m. Friday; Game 2, noon Saturday, x-Game 3, 30 minutes after Game 2

Fort Worth Arlington Heights (W6) vs. Burleson Centennial (F5), Cleburne H.S: Game 1, 8 p.m. Thursday; Game 2, 8 p.m. Friday; x-Game 3, 2 p.m. Saturday

Azle (R7) vs. Denton (T8), at Justin Northwest H.S.: Game 1, 7 p.m. Thursdayt; Game 2, 7 p.m. Friday; x-Game 3, noon Saturday.

Mansfield Legacy (W5) vs. Fort Worth Carter-Riverside (F6), 7 p.m. Thursday, North Crowley H.S. 

Little Elm (R8) vs. Grapevine (T7); Game 1, 7 p.m. Thursday, Grapevine; Game 2, 7 p.m. Friday, Little Elm; x-Game 3, noon Saturday, Grapevine.

———

CLASS 4A

Bi-District

Dumas (W4) vs. Hereford (F3): Game 1, 4:30 p.m. Thursday, Hereford H.S.; Game 2, 4:30 p.m. Friday, Dumas H.S.; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

San Elizario (R1) vs. Fort Stockton (T2), 5 p.m. Thursday, Fort Stockton H.S.

Canyon (W3) vs. Dalhart (F4), at West Texas A&M University, Canyon: Game 1, 6 p.m. Friday; Game 2, 10 a.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Monahans (R2) vs. Clint (T1), 5 p.m. Friday, Pecos H.S.

Decatur (W8) vs. Mineral Wells (F7), 6:30 p.m. Thursday, Springtown H.S.

Snyder (R5) vs. Graham (T6): Game 1, 6 p.m. Wednesday, Snyder; Game 2, 6 p.m. Thursday, Graham H.S.; x-Game 3-6 p.m. Friday, Hawley H.S.

Brownwood (W7) vs. Springtown (7-24, F8), at Brock H.S.: Game 1, 6 p.m. Thursday; Game 2, 2 p.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Vernon 7, Sweetwater 0

Andrews (24-6, W2) vs. Clint Mountain View (F1), 4 p.m. Friday, Andrews H.S.

Lamesa (R3) vs. Borger (T4), at Lubbock Christian University: Game 1, 7 p.m. Friday; Game 2, noon Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Fabens (W1) vs. Seminole (F2), 6 p.m. Thursday, Pecos H.S.

Pampa (R4) vs. Levelland (T3): Game 1, 5 p.m. Thursday, Plainview H.S.; Game 2, 2 p.m. Saturday, Canyon; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Burkburnett (W6) vs. Greenwood (F5), 6 p.m. Friday, Albany H.S.

Godley (R7) vs. Argyle (T8), at White Settlement Brewer H.S.: Game 1, 7 p.m. Thursday; Game 2, 7 p.m. Friday; x-Game 3, 2 p.m. Saturday.

Big Spring (W5) vs. Iowa Park (F6): Game 1, 6 p.m. Wednesday, Iowa Park H.S.: Game 2, 6 p.m. Thursday, Big Spring H.S.; x-Game 3, 6 p.m. Friday, Hawley H.S.

Krum (R8) vs. Glen Rose (T7), at Glen Rose H.S.: Game 1, 6 p.m. Thursday; Game 2, 11 a.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

———

CLASS 3A

Bi-District

Wall (11-16, W4) vs. Crane (6-14, F3), at Cates Field, Snyder: Game 1, 5 p.m. Thursday; Game 2, 30 minutes following Game 1: x-Game 3, 6:30 p.m. Friday.

Amarillo River Road (R1) vs. Brownfield (T2), at Lockney H.S.: Game 1, 5 p.m. Friday; Game 2, 11 a.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Kermit (W3) vs. Grape Creek (F4), 7 p.m. Friday, Stanton H.S.

Slaton (24-9, R2) vs. Muleshoe (13-15, T1), 5:30 p.m. Thursday, Sundown H.S.

Henrietta (W8) vs. Jacksboro (F7), 7 p.m. Friday, Bowie H.S.

Coahoma (15-5, R5) vs. Comanche (T6), 6 p.m. Thursday, Memorial Stadium, San Angelo.

Brock (W7) vs. Bowie (F8): Game 1, 6 p.m. Thursday, Bowie H.S.; Game 2, 6:30 p.m. Friday, Brock H.S.; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Early (R6) vs. Colorado City (T5), at Wells Field, Abilene Christian University: Game 1, 7 p.m. Friday; Game 2, 4 p.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Abernathy (W2) vs. Tulia (F1), 5 p.m. Thursday, Lockney H.S.

Alpine (12;11, R3) vs. Brady (T4), at Big Spring H.S.: Game 1, 6:30 p.m. Friday; Game 2, 11 a.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Bushland (W1) vs. Shallowater (F2), at Plainview H.S.: Game 1, 6:30 p.m. Friday; Game 2, 1 p.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Ballinger (10-7-1, R4) vs. Presidio (11-12, T3), 7 p.m. Thursday, Fort Stockton H.S.

Eastland (W6) vs. Tuscola Jim Ned (F5), 5 p.m. Thursday, Trent H.S.

Peaster (R7) vs. Wichita Falls City View (T8): Game 1, 8 p.m. Wednesday, Iowa Park H.S.; Game 2, 7 p.m. Thursday, Graford H.S.; x-Game 3, 10 a.m. Saturday, Graham H.S.

Clyde (W5) vs. Coleman (F6), 5 p.m. Thursday, Wells Field, Abilene Christian University

Holliday (R8) vs. Paradise (T7), at Bowie H.S.: Game 1, 6 p.m. Wednesday; Game 2, 8 p.m. Thursday; x-Game 3, 11 a.m. Saturday

———

CLASS 2A

Bi-District

Ozona (W4) vs. Seagraves (F3), 5:30 p.m. Thursday, Stanton H.S.

Sanford-Fritch vs. (Ralls (T2), 6 p.m. Thursday, Lubbock H.S.

Forsan (W3), bye

New Deal (R2) vs. Clarendon (T1), TBD

Windthorst (W8) vs. Albany (F7), 4 p.m. Thursday, Graham H.s.

Harper (R5), bye

Stamford (W7) vs. Electra (F8), 7 p.m. Thursday, Seymour H.S.

Miles 9, Junction 4

Floydada 15, Memphis 0 (5)

Post (R3) vs. Van Horn (T4), TBD

Stinnett West Texas (W1) vs. Sundown (F2), 7 p.m. Friday, Abernathy H.S.

McCamey (R4) vs. Tahoka (T3), TBD

Winters 13, Eldorado 6

Haskell (R7) vs. Petrolia (T8), 5 p.m. Thursday, Graford H.S.

Mason (W5), bye

Archer City (R8) vs. Hawley (T7): Game 1, 8 p.m. Wednesday, Graford H.S.; Game 2, 5 p.m. Thursday, Haskell H.S.; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Area

Miles (R6) vs. Floydada (W2), TBD

Winters (W6) vs. Haskell-Petrolia winner, TBD.

———

CLASS 1A

Bi-District

Booker (W1), bye

Borden County (W3), bye

Marfa (W4) vs. Westbrook (R3), 4 p.m. Thursday, Memorial Stadium, San Angelo

Crosbyton (W2) vs. Follett (R1), 5:45 p.m. Thusday, Canyon Randall H.S.

Menard (W5) vs. Hermleigh (R6), at Miles H.S.: Game 1, 8 p.m. Friday; Game 2, 6 p.m. Saturday; x-Game 3 (30 minutes following Game 2)

Eula (W7), bye

Vernon Northside 20, Baird 4 (5)

Rotan (W6), bye

Regional Quarterfinals

Booker (W1) vs. Borden County (W3), TBD

Marfa-Westbrook winner vs. Crosbyton-Follett winner, TBD

Menard-Hermleigh winner vs. Eula (W7), TBD

Vernon Northside (W8) vs. Rotan (W6), TBD

 

Odessa, TX

Current Conditions

Clear
73°
Humidity: 47%
Winds: SSE at 7mph
Feels Like: 73°

Your Extended Forecast

Tomorrow

weather
High 91°/Low 66°
Clear. Lows overnight in the mid 60s.

monday

weather
High 90°/Low 67°
Mix of sun and clouds. Highs in the low 90s and lows in the upper 60s.

tuesday

weather
High 92°/Low 69°
A few clouds. Highs in the low 90s and lows in the upper 60s.
Online Features

Pet Central

pets

Having a pet is a lot of responsibility, and we’ll help by giving you lots of tips and tricks! More >>

Fitness

Fitness

Our fitness articles will help teach you how to work out with gym- and home-based exercises. More >>

Crosswords

Crosswords

Enjoy the crosswords challenge in our free daily puzzles, from the harder Sunday crossword to the quicker daily. More >>

Sudoku

Sudoku

Every Sudoku has a unique solution that can be reached logically. Enter numbers into the blank spaces so that each row, column and 3x3 box contains the numbers 1 to 9. More >>




  • ALL-ACCESS: Subscribe to our e-edition and premium website at myoaoa.com.
    You can read your daily newspaper without taking a walk to the driveway.
    Look back at yesterday's newspaper, or issues from months ago with our archive feature.
    Call circulation at 432-337-7670 to sign up today.